تهرانی: نسل جدید شطرنج ایران می‌توانند در سطح 20 تیم برتر جهان باشند

 

مدیر تیم‌های ملی شطرنج گفت: نسل جدید شطرنج ایران می‌توانند در آینده در سطح 20 تیم برتر جهان باشند.

 

 

 

 

افشین تهرانی مدیر تیم های ملی رده سنی نوجوانان و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در خصوص رقابت‌های پیش‌رو نوجوانان در ماه‌های آتی عنوان کرد: نوجوانان کشور مسابقات جهانی رده‌های سنی 8-10 و 12 سال در گرجستان و 14-16 و 18 سال در روسیه، قهرمانی تیمی 14 سال آسیا در چین، قهرمانی تیمی 16 سال جهان در اسلواکی را در پیش دارند که از همین حالا برنامه‌ریزی‌های خوبی برای آماده‌سازی هر چه بیشتر تیم در این رقابت‌ها صورت گرفته است.

وی در خصوص کسب عنوان قهرمانی تیم ملی نوجوانان در رقابت‌های اخیر آسیایی تصریح کرد: پیش‌بینی کسب مدال انفرادی و یا کسب رتبه دومی یا سومی را برای نوجوانان داشتم، اما فکر نمی‌کردم نمایندگان شایسته کشورمان تا این حد بدرخشند و قهرمان شوند.

مدیر تیم‌های ملی رده‌های سنی شطرنج افزود: دلیل موفقیت تیم ملی شطرنج نوجوانان در رقابت‌های آسیایی انسجام خوب شطرنج‌بازان و همکاری آنها با کادر فنی بود. ملی‌پوشان با تمام انگیزه و توان خودشان در رقابت‌ها ظاهر شدند و به بهترین نتیجه هم دست پیدا کردند.

مربی و سرپرست تیم نوجوانان در رقابت‌های آسیایی با اشاره به مشکل سرماخوردگی نمایندگان ایران در آن رقابت‌ها تصریح کرد: اولان باتور مغولستان یکی از سردترین پایتخت‌های جهان است؛ هوای آنجا بسیار خشک بود و یروسی نیز از دور چهارم به بعد شطرنج‌بازان را درگیر خود کرد. من خودم چندین بار بازیکنان تیم ملی را نزد پزشک بردم، اما با این وجود خوشبختانه شطرنج‌بازان کشورمان موفق شدند درخشش خوبی داشته باشند.

تهرانی در پاسخ به این سوال که چرا شطرنج‌بازان در رده‌های سنی پایه قهرمان جهان هم می‌شوند، اما در رده سنی بزرگسالان چنین موفقیتی را از آنها نمی‌بینیم گفت: معتقدم در حال حاضر نسل جدیدی از شطرنج کشور را شاهد هستیم که انتظار هر موفقیتی را می‌شود از آنها در رده سنی بزرگسالان داشت و من به این موضوع خوشبینم. این نسل جدید شطرنج کشور می‌توانند در سطح 20 تیم برتر جهان مطرح شوند و تنها باید شرایط رشد و موفقیت آنها فراهم شود.